До поки триває світло

Агата Крісті

До поки триває світло

Вперше було опубліковано в Novel Magazine, April 1924.

Переклав Герасимчук В.Д

Під немилосердним палючим африканським сонцем їхав легковий автомобіль Ford, раз по разу здригаючись на вибоїнах. Наскільки сягав зір з обох боків так званої дороги тягнулася нерівна лінія чагарників та дерев, забарвлена в зелений та жовтий колір. Панувала тиша, лише інколи було чути крик якоїсь птахи. Раз дорогу перед машиною переповзла змія, переміщаючись з блискавичною швидкістю. Іншого разу з бушу гордо вийшов тубілець, позаду нього маячила дружина з немовлям за спиною та домашнім крамом на голові. С клунка стирчала навіть сковорідка, що дивом утримувала рівновагу в такий позиції.

Всі ті речі мало обходили Джорджа Кроз'є, його більше дратувала дружина, що не звертала на нього жодної уваги і мляво відповідала односкладовими словами.

"Все думає по того хлопця", — з гнівом подумав він. Саме таким чином йому натякають про першого чоловіка Дейдри Корз'є, що загинув у перший рік І Світової війни. Він був убитий під час військової кампанії в Східній Африці. Він крадькома позирнув на неї – чиста, гладка шкіра, доладна фігура. Певно вона була ще гарніша, коли в ті далекі дні в першому емоційному переляку на початку війни, дала згоду на заручини та весілля із струнким та засмаглим хлопцем наймення Тім Нугент.

Але він був мертвий, загинув з доблестю. І він, Джородж Кроз'є одружився на дівчині про яку мріяв. Вона теж кохала його, і як було інакше, коли він був готовий задовольнити її найдрібнішу примху, осипати грошима! Він самовдоволено згадав про останній подарунок для неї. Він мав дружні стосунки з одним директорів компанії Де Бірс, що спеціалізувалась на видобутку та продажі алмазів. Завдяки цим зв'язкам він зумів дістати чудовий алмаз, що ще не потрапив на ринок. Алмаз не вражав розмірами, але мав вишуканий та рідкий янтарний відтінок. Діамант мав колір старого золота і зустрічався раз на сто років. А який погляд був у неї коли вона отримала подарунок! Всі жінки шаленіють від алмазів.

Сильний струс та необхідність міцно триматись за ручки обома руками змусили Джорджа Корз'є повернутися до реальності. Він вилаявся вже чотирнадцятий раз з дратівливістю людини, що має два роллс-ройса, але існує на задвірках цивілізації.

— Боже, що за дороги! Що за машина!, — гнівно промовив він, — Де та тютюнова плантація? Ми вже годину, як виїхали з Булавайо

— Загублені в Родезії, — промовили Дейдра між двома стрибками.

Але чорношкірий водій сповістив чудову новину. Ціль їхньої поїздки знаходилась за наступним поворотом.

Управитель плантацією, містер Уолтер, шанобливо чекав їх на веранді. В об'єднаній тютюновій компанії з повагою ставилися до Джорджа Корз'є. Він представив свою падчеркою, яка провела Дейдру через прохолодний затемнений зал до спальні, де вона змогла зняти вуаль. Дейдра дуже дбала про захист шкіри при автомобільних поїздках. Вона розстебнула шпильки у своїй неквапливій, витонченій манері, огледіла голі вибілені стіни кімнати. Не люкс, Дейдра, що любила комфорт, мов кішка сметану, здригнулася. На стіні висіла цитата з Біблії – "Яка користь людини, що здобуде весь світ, а свою душу занапастить?". Божий закон був обов'язковий для всіх. Дейдрі було приємно усвідомлювати, що це питання не відносилась до неї. Вона повернулася до мовчазного та сором'язливого гіда, мимохідь відмітила з невеликої зловтіхою дешеву вовняну тканину, що закривали широкі стегна. З тихим задоволенням її очі зупинилися на дорогому та вишуканому платі із Франції. Гарний одяг, особливо коли він личив її, будив в ній акторку.

Два чоловіка чекали на неї.

— Оглядини фабрики, вас не втомить, місіс Кроз'е?

— Зовсім ні. Я ніколи не була на тютюновій фабриці.

Вони вийшли на Родезійський полудень

— Це саджанці, ми висаджуємо їх по мірі необхідності. Як ви бачите…

Монотонну мову управителя, перебивав голос її чоловіка з короткими запитаннями – вивіз, гербовий збір, проблеми з кольоровими робітниками. Вона перестала слухати.

Це була Родезія, земля яку любив Тім, де вони збиралися жити після закінчення війни. Як би ж він не загинув! Звичний сум охопив її від цієї думки. Два коротких місяці – ось все, що вони мали. Два місяці щастя, якщо щастям можна назвати суміш чуттєвості та болю. Чи була любов, коли-небудь щастям? Чи не піддавалось тисячам мукам її любляче серце? Вона жила на повну в цей короткий період, але не знала миру. Чи хіба порівняти з тихим спокійним життям, повного дозвілля, яке вона вела зараз. Вперше вона зізналася, що можливо все вийшло на краще.

"Мені тут не сподобалося б жити. Я б не зуміла подарувати щастя Тіму. Я б розчарувала його. Джордж кохає мене, я його теж, він дуже добрий до мене. Лише варто подивитися на діамант, що він подарував мені нещодавно". Від думок про коштовність, її очі примружилися від задоволення.

— Тут ми нанизуємо листя.

І Уолтер завів їх до низької, довгої будівлі. На підлозі лежали величезні купи зеленого листя. Чорношкірі молодики в білих одежах сиділи навчіпочки, сортували їх за розмірами і нанизували за допомогою довгих голок в ряди. Вони працювали з веселою безтурботністю, жартували, сміючись, показували білі зуби.

— Йдемо звідси…

-

Вони знову вийшли на сонячне проміння, де висіло й висихало листя тютюну. Дейдра відчувала слабкий, майже непомітний аромат, що витав у повітрі.

Уолтер провів їх в інший сарай, де висушені листя піддавалися подальшій обробці. Тут було темно, зверху висіла темна маса, готова розсипатися в порох від дотику. Пахощі тютюну став сильніший і здавалось заполонив все навколо. Раптом незрозумілий страх охопив Дейдру, який змусив швидко вийти з грізної пахущої темноти на яскраве сонячне світло. Кроз'є помітив її блідість.

— У чому справа, дорога? Ти себе гарно почуваєш? Це певно сонце. Може краще ти не будеш супроводжувати нас на плантацію?

Уолтер був сама люб'язність й сказав, що місіс Кроз'є краще повернутися до будинку та відпочити. Він покликав чоловіка, що стояв трохи віддалік.

— Містер Арден – місіс Кроз'є. Місіс Кроз'є стало зле від жари. Арден, відведи її додому.