В курйозну історію раз я ускочив.
Було це тоді ще, коли так багато співів буяло в моїй душі, коли так бурхливо грала юнацька кровь. Тоді, коли так хотілося когось любити, за кимсь страждати і коли голову вщерть набито було різними теоріями, а в животі тужно бурчав студентський обід.
Тоді це було...
Гарний був час: що — ранку нашвидку схопишся з ліжка, так-сяк зодягнешся, в одну руку схопиш книжки, в другу шматок хліба і біжиш ...
Завжди бігав: голову вниз, руки в кешені і — раз —два, раз-два!.. Бувало, часто підіймеш голову, глянеш навкруги, а ти біс його й зна де за містом.
Про одяг не питайте. Ходив звичайно зодягнений : червоне галіфе, сорочка вишита українська і дерев'яшки на ногах ...
Харашо!
А по весні, забув уже якого року, і добре причепурився. Пригадую, одержав я тоді з "АРА" вбрання,
черевики___Зодягся, глянув у дзеркало — і сам себе
не впізнаю:
Джентльмен, справжній тобі джентльмен !..
Вузенькі рябі штанчата, піджак із круглими полами, на голові бриль. Дай ковінечку в руки — і американець. Не гармоніювали трохи тільки величезні боти на ногах та полотняна сорочка вишита.
Одяг цей і побут трохи був змінив мій: хліба в кешенях не носив, а їв завжди в їдальні, ходив хоч і швидко, зате поважно так і голову вгору. Можливо, Завдяки одежі тій і трапився зі мною цей курйоз, оця історія.
Одного разу, ідучи глухою вуличкою, помітив я, що з вікна одного з будинків, на другому поверсі, на мене пильно дивиться якась дівчина. Чи дівчина, чи, можливо, і дамочка — я, звичайно, тоді не знав. Факт той, що дивилася, і навіть пильно дивилася. Поминувши будинок, я ще раз зиркнув назад: дівчина сиділа в тій самій позі, що й раніше, і, як мені здалося, навіть посміхалася. Та де там — просто сміялася.
"Що за біс? — думаю я.— Це не спроста. Тут щось, того___"
Цілий день той дівчина не виходила мені з голови. Не знаю, як уже я сидів на лекціях, а тільки, як вирвався 3 авдиторії й пообідав, знову подався на ту вуличку.
Де ж той будинок ?. . Ага, он ...
Обсмикався я трохи, поправив бриля на голові, рукавом навіть ботинки тернув, щоб дужче блищали, і пішов так поважно, не поспішаючи.
Іду, а очима тільки зирк — зирк угору до других поверхів. От і будинок той, от і вікно трете від краю...
Невже не вигляне ?..
Пройшов ближче — не виглядаю— Оглянувся — не видко нікого. Я тоді знову назад — вікно таки зачинене. Ще назад — ні гу — гу. Так пройшовся либонь разів із п'ять. Може б, і до вечора ходив, та якийсь "дядя", що сидів коло сусідського будинку, якось із недовір'ям запитав:
— Чіво ви, гражданін, тут шляїтесь?
Нічого йому не відповівши, я хутко повернув із вулички й сердито почвалав до інтернату.
Другого дня мене знову потягло піти тою вуличкою. Ішов і думав:
"І як я раніше її не помітив? Частенько ж ходив сюди і не помічав —"
На цей раз і причепурився вже я краще: поголився, в товариша сорочку ситцеву позичив ... Іду так браво, широко розмахую руками. Ось і будинок скоро. Ближче, ближче... Окації біля вікон... Ще ближче і... о, радість! — вона сидить на вікні й ніби мене піджидаю. Зустрілися поглядами. Іду і не зводжу очей... Вона теж зиркаю 3 — під лоба і... посміхаються. Я зупинився проти неї і не знаю, чи щось треба сказати, чи запитати ___Стало страшенно чомусь ніяково. Нарешті
якось раптово, не знаю для чого, випалив:
— Здрастуйте!..
І чемно вклонився ... Взагалі все це трапилося так несподівано, що я й сам цього не сподівався. Став проти вікна мов укопаний і не знаю, що далі робити. Почував, що я тисячу разів змінився на виду, що я стрешенно, мабуть, комічний...
Звичайно, це все тяглося якихсь десять, п'ятнадцять секунд, але мені здалися вони за цілі години.
Не знаю, як дівчина себе почувала, одначе на моє. привітання вона відповіла. Що саме, а відповіла. Це мене підбадьорило. Я знову підвів очі і хотів тільки щось промовити, як раптом вікно зачинилося, а перед моїми очима забілів якийсь папірчик. Папірчик покружляв трохи в повітрі і впав на тротуар.
"Невже записку кинула ?"— подумав я відразу і, піднявши папірчика, пробіг по ньому очима. Там було написано:
"Вісім годин увечері. Комсомольський сквер". От і покумекайте: самої чистої марки роман накльовувався. І не вірилося ...
Якийсь харпак (цеб — то я), сіряк — і така записка . ..
Добіг я до якогось скверика, став коло дерева і ну читати знову записку.
Ні, тут щось инакше, щось инакше, голубочко ! ..— аж крикнув я.
Чи не Керзонова рука до пролетарського студентства простягається ?
Якийсь дядько, що йшов собі алеє.ю, раптом зупинився й вирячив на мене очі.
— Що говориш, синку? Керзон знову починає пакостить ?
— Який Керзон?!?
— Та ви ж сказали___Може, знову ультиматум?
— Нічого я не казав...
Бачу — ще хтось зупинився, за ним іще хтось. Чую :
— Що, ограбили ? .. Ракаліп напала ? .. Мене вже злість заїла:
— Кого ограбили?!. Чого вам треба від мене?..
А тут іще підходять, ще підходять... Цілий натовп зібрався коло мене. Тут не знаю на яку ступити від радости, думаю бігти в інтернат приготуватися до побачення — і пробратися не моясна ...
Нарешті рішуче ступаю в бік і хочу протискатися на простір. Навіть тітку якусь штовхнув у бік... І тілько-но вибрався з натовпу, як раптом збокл почулося несамовите жіноче галасання:
— Ой рятуйте, людочки, гроші витягли!.. І зараз же декілька голосів хором:
— Ловіть! Держіть! Злодій!..
А далі хоп мене хтось за шиворот:
— Куди ? Ич, гад вонючий!.. Тікати!.. Я й отетерів:
— Що таке?!. В чому справа?..
А кругом — людей, людей ... Крик, галас ... Жіночий плач___І чийсь кулачище мені під носа:
— Де гроші ? Віддавай !..
— Які гроші?! ?
— Та що ти з ним церемонишся! Бий його, сукиного сина!
Отут уже не в жарт я перелякався. Стою, дрижу і лупаю очима. Сам був свідком, як отако когось схопили і мало до смерти не забили. На моє щастя, десь узявся міліціонер. Заспокоїв трохи публіку, став мене допитувати.
Що ти в біса робитимеш ?.. Що вже йому не говорив, чим не виправдувався —— не допомогло. Виходило, що я витяг у баби гроші. А вона ж, чортова лялька, вчепилася мені нігтями в руку і ніяк не відчепишся ___
Всилу витяг мене міліціонер із натовпу і потяг у район. Ніколи, братці, в ньому не був — отже довелося. До вечора сиділося ще так-сяк, а коли смеркло, то ледве не збожеволів. Та ще, як на зло, годинник над головою: