КЛАСТЬ НА МІСЦЯХ
(Щоденник товариша Юхна — Пролетарського)
Ні, почну, мабуть, знову писати. Олівець і папір є, було б про віщо. Одне погано: ніяк не діждуся "знаменательного" дня, щоб з нього почати. Але одначе не журюся: от уяіе п'ятий місяць, як немає перевороту, а мусить бути.
А поки-що так, між иншим, почну... Стривай, а число ? Сьогодні 14 ... або ні — це ж по старому, а я революціонер. Писатиму по новому___
27 листопада 1919 року. Ітак, починаю, напишу й сховаю... Ех, жаль того щоденника! Півроку ж писав, картинками уквітчав і на тобі: прийшов Тиміш Курган, прохає, що почитать, я візьми й дай йому щоденника, думаю : "Хай почитає чоловік — мо, похвалить !"
А він, супостат, на цигарки попалив... Ні, тепер уже ніколи цього не допущу, не діжде. Буду писати, писати й писати, аж поки постаріюсь... а потім дітям та онукам і читатиму.
4 грудня. Та й довго и{ нема перевороту, набридло ждати. Погано бути революціонером!
грудня. Дядько, в якого я цю ніч ночував, спитався :
— Якої и{ ти партії, що ховаєшся?
— А біс його знаю !.. Тільки не буржуйської: петлюрівці тим гарні, що носать козацьку одежу, "оселедці", говорять по-українському; а більшовики — що вони панів та буржуїв ріжуть... А втім, хто раніш прийде, то й мої! — відповів я.
18 грудня. Сьогодні денікінці де й ділися. Над вечір уже приїхав пертий загін червоних. Дядьки гомонять:
— Побачимо, що ці дадуть: чи землю, чи "волю" ? "Волею" називають шомполи, якими їх гріли білі. 10 грудня. Зранку ходив дядько Пилип по селі і загадував на сходку:
— Ідіть усі, і старі, і малі — приїхав оратир ! Опівдні коло во.тости зібралося все село. Говорив
оратор, говорили й наші дехто; а люди кричали "правильно!" і плескали в долошки. Далі почали вибирати ревком.
Кандидатів одноголосно намітили з п'ятдесят, а коли дійшло до виборів, кожен відмовлявся. Вибирали до вечора і таки вибрали. Всі справжні пролетарі!*, як сказав оратор. І мене вибрали, люди одноголосно кричали:
— Хай послужить ! Йому ж однаково нічого робити. — А й справді нічого: батько ще торік із дому прогнав, ходжу собі, блукаю... А, щоб люди їсти давали, кажу, що від денікінців ховаюся.
23 груднії. Я член ревкому. Мені одвели окрему кімнату і сказали :
— Ти "завотнаробраз" !
24 грудня. Рже я не Петро, а Петро Еасильович (0, яка шана!). З наказу ревкому став на кватнру до куркуля Семки, і "сообес" видав свиту. Одне погано : черевики вже зовсім розлазяться, і каріуз, того... без козирка й з діркою.
25 грудня. Сьогодні мій "отнаробраз" перевели до попа в хату. (Попа кудись евакували).
Дали мені секретаря й сторожа.
27 грудня. Канцелярія моя в повнім порядку. €; ша-хва й два столи. Стулка поки — що одна ; завтра обіцяв голова ревкому в когось "націоналізнугь" (голова,
хлопець, того___ матросом був). На вечір наказали
явитися на партійне зібрання. Ходив. Яким це робом я став комуністом ?! Ніяк не придумаю ...
28 грудня. Почали братися з секретарем за діло. (Стулка виге є. для секретаря). Стали міркувати, що ж мусить робити "отнаробраз" ? Ухвалили взяти на учот всі школи, вчителів, лікарню, злучний пункт___ Секретар порадив взяти ще й парового млина.
Хазяйка ввечері костила комуністів, говорила, що вони анцихристи, що їх бог покарає. Довго не спав — а що, як і справді є бог?..
31 грудня. "Срочно" одержали циркуляра про святкування нового року. Півдня морочили з ним голови й нічого не придумали. На наше щастя, прийшов учитель і все пояснив. В момент я дав наказа по селі — дошки й рядна збирати й робити в чайній, сцену...
Увечері людей битком набилося, мабуть півсела присунуло. Прочитав я людям циркуляра, голова оратором вийшов, а після цього вчитель ще й "Бувальщину" заграв. Треба буде й собі до нього в артисти записатися.
1920 рік
1 січня. В учителів я вже свій чоловік: напувають чайком і грають на грамофоні. (Що значить "зав", а раніш би й до порога не допустили!). В чанній перед вечором зчинилася бійка: баби не помирилися із-за ряден і вчепилися за коси. Нрийшлося для усмирения Одарку курносу посадити до холодної.
2 січня. Коли здоровкався з учителькою, вона мені зробила "замічанію":
— У вас, товаришу завідуючий, короста на руках. Я дам записку фельдшерові, і він дасть вам масти...
Я почервонів, але виду не подав___
Сторож привів фельдшера прямо в "отнаробраз". Він подивився мені на руки і скоро притирив мені цілу банку якоїсь вонючої масти. Увечері намажуся нею й залізу на піч у просо спати.
3 січня. Сьогодні відбувся у школі волосний з'їзд учителів. Я ніколи не думав, що їх так багато під моєю орудою (29 мужеського й 12 жіночого роду). Говорили довго й балакали. Вчителі найбільше напирали, щоб платню видали, бо вже по п'ять місяців не одержували.
Одна вчителька, що сиділа поруч мене, все чогось вертілась на стільці й морщила носа. (Аж увечері я догадався, що це від мене мастю так відгонило). Прочитав я їм всі циркуляри, які були в "отнаробразі", а під кінець потиснув усім руки й прохав чесно працювати на користь народу й радянської влади.
4 січня. Одержали з повіту циркуляра на (12 листах), щоб "отнаробраз" об'їздив усі школи й срочно надіслав наслідки обслідування до повіту.
— Еге! — сказав я.
— Да-да!—відповів секретар.
5 січня. Післязавтра різдво. За сніданням хазяїн чоіось довго все говорив за "совітську власть", що вона сама підходяща для мужика, і т. ин. А нарешті переліз на землю, що в нього комітет забрав ... Поснідавши, він витяг з-під полу новенькі чоботи й дав мені:
— Нате, — говорить,— Петро Васильовичу ; носіть на здоров'ячко!
Що з ним иодіялося ?!
6 січня. В учителів не було дров. Прийшлось іти до куркулів націоналізувати. Над вечір учитель покликав мене до себе. В кімнатах було тепло й святково прибрано. Напоїв він мене чайком, а потім і говорить :
— Вибачте, товаришу завідуючий, від вас, як із сажу дхне,— викупайтеся, якщо бажайте.
Спасибі чоловікові, ще й білизну чисту дав, а то три місяці в одній ходив...
7 січня. Цілий день гуляв — святки. Увечері зайшов Кирюша Ґалан і підмовив мене на вечерниці. Гуляв до півночи й підморгував дівчатам. Вони теж, того ... позирають на мене. Настя Цибульчина вже й спати підмовляла, та Кирюша не пораяв. А все тому, що нові чоботи й свита — дівчата не дурні... (Туди к бісу, з;ібув: вже ж і каргу з у мене новий, і навіть не кар і уз, а шляпа. Вчора на горищі в попа Знайшов).