Не віриться Ігоркові, що їхня річка Конотоп була повноводою. Зараз у ній горобцеві по коліна! А дідусь каже, що колись Конотоп боялися вбрід переїздити, отакий він був глибокий, а дно споконвіку мулисте... Через те й назву таку річка дістала.
Зараз Конотоп обмілів, береги лепехою і стрілолистом затягло, вже й ряска до середини добирається, а це, знав Ігор, недобра прикмета —вода стає непротічною.
Хлопці, правда, знайшли одне глибоке місце й зробили там купальню. Однак і там вода сягала не вище грудей. А як кортіло розігнатися й шубовснути в річку! Та де?
Позаторік приїздили в село меліоратори. Це ті, що поля обводнюють, а болота висушують. Пропонували Конотоп на канал перетворити, щоб з нього воду брати для штучного зрошення.
— Рибу розведете, водну станцію побудуєте! — заохочували-голову колгоспу. Та Петро Васильович не погодився:
— Річки не стане зовсім, і луки висохнуть, а вони у нас багаті...
Тоді ж спорядив голова колгоспу до Києва вчителя біології Івана Михайловича.
— Дізнайтесь у вчених,— сказав,— як Конотоп врятувати.
Недовго й їздив Іван Михайлович, а як повернувся — одразу ж до Петра Васильовича.
— Береги треба обсаджувати деревами й кущами, за джерела братись!
— Тоді за діло! Складайте план роботи. Коштів не пожаліємо! А в неділю людям про все розкажете! — рішуче мовив голова.
У неділю до клубу зійшлося майже все село. І старим, і малим, виходить, не байдуже, що з річкою буде. Іван Михайлович порозвішував карти, схеми різні. Розповів, звідки Конотоп витоки бере, які джерела його водою поять, від чого ті джерела замулюються, яка роль зелених насаджень у зміцненні берегів та збереженні вологи. Про це всі начебто і раніше знали, та не до всіх доходило, що все ось так взаємопов'язане, що рівень води в річці, приміром, залежить від якогось джерельця, яке від неї, може, за кілометр…
Береги обсадили ще восени. І суботники були, і недільники... В левадах, які доходили до берегів, що хто хотів, те й садив, а на колгоспній території — верби та осики. Петро Васильович настояв: і дешево, мовляв, і швидше виросте.
Школярі всерйоз зайнялися пошуками джерел. Старі люди допомагали в цьому. Ігорів дідусь Іван Хомич пригадав, що на їхній леваді колись була гарна криничка, а згодом замулилась, краї обвалилися...
Ще взимку діти разом з Іваном Михайловичем склали карту джерел. Діючі позначили голубими кружальцями, а ті, що замулилися, хотіли помітити чорними, та староста біологічного гуртка Петько Трохимчук заперечив:
— Краще червоним. Таким кольором у "Червоній книзі" рідкісні звірі та рослини помічено. Червона фарба — сигнал тривоги. Ось ми і вдаримо на сполох — будемо джерельця рятувати!
Як було з ним не погодитись?
Невдовзі сталася ще одна подія: в районній газеті з'явилася стаття про добрі діла гуртківців. А від редакції така примітка: "Державної ваги справу розпочали в Грушках. Люблять жителі цього села рідну природу. Закликаємо всіх трудящих, учнів району підтримати корисне починання. Зробимо наш район квітучим парком!"
...Дідусеві ніколи. Хоч і на пенсії давно, а все на колгоспному дворищі товчеться. Хтось на роботу не вийшов — Іван Хомич за нього! Скільки бригадир не запрошував дідуся піти в сторожі, той не погоджувався: відпрацював, мовляв, своє, пенсію маю, а ось там, де найпотрібніше, сам допоможу.
Сьогодні Ігорьок встав раненько, зирк у вікно — дідусь під повіткою нарубані дрова на зиму складає.
— Дідусю! — відкрив Ігорьок вікно.— Ходімо до кринички, пора джерельце розчищати.
— Давно б треба! — погодився дідусь. На ньому біла лляна сорочка (інших не носить!), штани-джинси, заправлені в ялові чоботи.— Так роса зараз, гляди, яка, а твої чобітки десь у коморі!
— Не боюсь я роси! — Ігор радий, що не проспав.— Бабуся каже, що користь од роси велика. І влітку, як тепло, треба босоніж по ній ходити. Ось так! — стрибнув з вікна й рішуче ступив у сивий від роси спориш.
Думав, що холодно, аж роса така приємна, немовби на килим пухкий ступив.
— Ну, якщо ти такий молодець,— усміхнувся дідусь,— тоді ходімо в береги! (Так він називав леваду.)
Неширокою стежкою, обсадженою смородиною і квасолею, йшли вони вниз. Ігор закачав штани й сміливо ступав за дідусем. Час від часу той зупинявся, гладив онука по білій голівці. Мовчали. Тільки раз відстав від дідуся Ігорьок. Побачив у гудинні світлобокого соковитого огірочка, вирвав, витер долонею і захрумтів. Смакота!
У кінці городу дідусь прихопив лопату: бабуся залишила, коли молоду картоплю копала.
Ось і береги. Город від лук відділений вербами. Уже на Ігоревій пам'яті, як дідусь настромляв кілків, а вони пустили коріння й вруняться зараз кучерявими кронами. Тепер у них сороки полюбляють ховатися. Ігор нерідко виганяє їх звідси, щоб бува не покрали курчат на дворищі. Вони, курчата, інкубаторні, без квочки, тому-то охороняти їх, крім Ігоря, нікому. А ще у вербах вивільга буває, її Ігорьок не чіпає: знає, що це птах корисний. І цікавий: перед дощем нявкає по-котячому!
За вербами кущі: калина, бузина, порічки, а то й просто верболіз. На ньому в'ється ожина. Ігор любить ці кисленькі ягоди, та зараз їх ще немає — тільки зав'язалися... Цвітуть і трави на леваді. Он їх скільки: і голубим цвітуть, і білим, і рожевих квітів багато. А над ними вже темніють високі суцвіття кінського щавлю. "Корова не їсть такого щавлю, звів би його!" — не раз казала бабуся дідусеві. У дідуся ж інша думка. "Нехай проізростає все, що насіялося! — сердився.— Я ось чув, кінський щавель — трава лікарська, знімає біль в животі, кров зупиняє... Нехай росте!"
Блищить луг міріадами росяних крапель. Прямо подивишся — блакитним сяє, відхилишся — голубим світиться, присядеш — рожевим заблищить. Павутина мереживом висить на кущах.
Дідусь присів навпочіпки над заглибинкою, де колись криниця була. Біля неї молода вербиченька віти розпустила, — така зелененька, свіжа-свіжа. Так і хочеться погладити Її листячко.
— Гарна була криничка,— мовив дідусь.— Це ж не так давно стали у нас на горі колодязі ставити, а раніше,— з діда-прадіда — ось із цієї кринички брали воду. Така була щедра, скільки не бери — повна! А вода смачна — що з усього кутка люди ходили. Навіть взимку не замерзала. А ось тут, збоку від неї, струмочок збігав у луки, узбіч нього завжди щось кущилось, зеленіло, цвіло аж до морозів. Ну, онуку, спробуймо!